Закінчився навчальний тиждень у Швейцарії для закарпатських фахівців соціальної сфери

Закінчився навчальний тиждень у Швейцарії для закарпатських фахівців соціальної сфери

16/04/2025

Протягом тижня фахівці з Вільшанського дитячого будинку-інтернату, Соціального абілітаційно-реабілітаційного центру «Парасолька» (м. Тячів) та КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Драгівської сільської ради перебували з навчальним візитом у Швейцарії, де відвідали низку соціальних закладів. Поїздку організувала за підтримки Асоціації «Парасолька» Благодійна організація «Благодійний фонд «Комітет медичної допомоги в Закарпатті».

На початку візиту відбулися щорічні збори Асоціації «Мережа «Швейцарія – Закарпаття / Україна» (NeSTU), участь у яких взяла координаторка проєктів КМДЗ Леся Левко, яка очолює представництво NeSTU в Україні. На зборах підбивали підсумки роботи за 2024 рік, визначали пріоритети на майбутнє. Асоціація стала частиною потужного гуманітарного руху з підтримки постраждалого внаслідок війни цивільного населення України – фінансово підтримувала ініціативу ГО «Іскра добра» «Їжа без кордонів», відновлювальні табори від ГО «Ментальне зцілення», покривала логістичні витрати під час транспортування гуманітарної допомоги у прифронтові населені пункти тощо.

Основна ж частина візиту включала навчальні практики для двох груп фахівців за напрямками: «Зайнятість, робота, проживання дорослих осіб з інвалідністю» та «Навчання та педагогічний супровід дітей з порушеннями розвитку». Так, перша група ознайомилася зі специфікою роботи Центру проживання та роботи дорослих осіб з інвалідністю «Бюхегоф», вивчала організацію проживання і зайнятості осіб з інвалідністю у фундації «Бренді». Друга ж група відвідала дитячий будинок зі школою, проживанням, терапією «Weidmatt Wolhusen», де спочатку дізналася про контингент клієнтів закладу, їхній розпорядок дня, послуги, що надають фахівці. Далі ж відбувся майстер-клас зі стаціонарного корекційно-педагогічного раннього втручання, знайомство з допоміжними засобами, які дозволяють здійснювати альтернативну комунікацію у віці раннього дитинства.

У корекційно-навчальному центрі «Шюпфгайм» місцеві фахівці залучили українських колег до навчання, розповіли про терапію, працевлаштування, освіту та догляд для дітей, підлітків та молодих людей з інтелектуальними або множинними порушеннями, організацію їх проживання тощо. Цей досвід був надзвичайно цікавим для візитерів, особливо з огляду на актуальну тему підтриманого проживання в Україні.

Серед іншого, друга група здійснила короткий візит до корекційно-педагогічної служби кантону Люцерн, де працює членкиня президії Асоціації «Парасолька» Сільвія Ціммерманн.

Підбиваючи підсумки навчального тижня, учасниці української делегації зауважили на цінності практичної складової візитів до закладів, адже мати перед очима безпосередній приклад застосування тих чи інших методик, можливість поставити питання фахівцям в режимі реального часу – запорука успішного і оперативного запозичення ефективного досвіду для вітчизняної соціальної сфери.

«Ця подорож для мене була дуже важливою. Я багато побачила за цей тиждень і багато взяла для роботи з дітьми. Дізналася, як багато можна зробити зі звичайного матеріалу, зокрема, як можна дієво використовувати піктограму для комунікації. З новим багажем знань почнемо працювати одразу по поверненню в Україну», – зазначила директорка КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Драгівської сільської ради корекційний психолог Оксана Пацкан.

Психологиня Центру «Парасолька» Ірина Панченко акцентувала аспект альтернативної комунікації, яка допомагає налагоджувати контакт із дітьми з інвалідністю. Не менш важливим виявилося спостереження за взаємодією із батьками, адже продовження занять вдома є невід’ємною складовою успіху під час раннього втручання.

«Ми бачили, як тут зважають на бажання і запити дитини. Заняття проводять відповідно до інтересів клієнта, а між персоналом і вихованцями відчуваються довірливі відносини. Ми так само вибудовуємо нашу роботу, але для себе відзначила, що довіра може бути чудовим інструментом для підтримки дисципліни і порядку», – підкреслила вихователька Вільшанського дитячого будинку-інтернату Анна Кикина.

Під час практичних сесій українські фахівці не лише спостерігали за роботою колег у Швейцарії, але й ставали частиною команди – працювали у різних майстернях, залучалися до супроводу клієнтів.

«Я намагалася запам'ятати деталі роботи у ткацькій майстерні, особливо щодо клієнтів з комплексними порушеннями. Нові форми комунікації дозволять залучати до творчих майстерень ще більше вихованців... А ще я фотографувала вироби, візерунки, інструменти, надихалася, щоб якомога більше ідей інтегрувати у свою роботу з підопічними», – розповіла про свої враження інструкторка з трудової адаптації Центру «Парасолька» Ілдико Нейметі.

Учасники тренінгів зазначили, що привезуть в Україну бачення облаштування індивідуального і групового простору для вихованців, навички ігрової форми занять, які дозволять посилити спроможність і впевненість дітей у собі.

За словами директорки КУ «Соціальний абілітаційно-реабілітаціний центр «Парасолька» Оксани Лукач, черговий візит до Швейцарії – це можливість не лише поглибити власний досвід, але й пересвідчитися, що пепередньо отримані навички застосовуються правильно і українські заклади, зокрема тячівський, має успіхи у впровадженні прогресивних практик у реалізацію соціальних послуг, напрямку підтриманого проживання, зайнятості тощо.

У свою чергу, українська команда фахівців теж отримала позитивні відгуки з баз підвищення кваліфікації. Президент Асоціації «Парасолька» і директор Центру «Бюхегоф» Андреас Шмід підсумував, що візит вдався, а відгуки українських колег вселяють надію, що подальші позитивні зміни у їхніх закладах є незворотними.

Наприкінці поїздки українська делегація відвідала річні збори Асоціації «Парасолька», де швейцарські партнери Комітету медичної допомоги в Закарпатті підбивали підсумки роботи, які, у тому числі, безпосередньо стосуються діяльності двох соціальних закладів на Закарпатті. Щемливим видався момент виходу з президії організації Руді Ізелі, який тривалий час опікувався соціальними проєктами для України і залишається добрим другом Комітету. Його роботу у фінансовому секторі «Парасольки» тепер виконуватиме Міхаель Роффлер, який також є активним учасником міжнародного волонтерського руху на підтримку України.

Комітет медичної допомоги в Закарпатті подякував своїм швейцарським друзям, їхнім однодумцям, які тривалий час є частиною нашої команди, прикладом для позитивних змін у соціальній сфері, підтримують, а часто і роблять можливими важливі гуманітарні проєкти для покращення якості життя і необхідних послуг для вразливих груп населення. Під час зустрічей у Швейцарії ми погодили наші подальші плани, котрі вже трансформувалися у реальні дії, про результати яких ми обов’язково повідомлятимемо.

Закінчився навчальний тиждень у Швейцарії для закарпатських фахівців соціальної сфери Закінчився навчальний тиждень у Швейцарії для закарпатських фахівців соціальної сфери Закінчився навчальний тиждень у Швейцарії для закарпатських фахівців соціальної сфери Закінчився навчальний тиждень у Швейцарії для закарпатських фахівців соціальної сфери Закінчився навчальний тиждень у Швейцарії для закарпатських фахівців соціальної сфери Закінчився навчальний тиждень у Швейцарії для закарпатських фахівців соціальної сфери Закінчився навчальний тиждень у Швейцарії для закарпатських фахівців соціальної сфери Закінчився навчальний тиждень у Швейцарії для закарпатських фахівців соціальної сфери Закінчився навчальний тиждень у Швейцарії для закарпатських фахівців соціальної сфери

© Комітет медичної допомоги в Закарпатті, 2017-2025. Всі права застережено.