У Комунальній установі «Соціальний абілітаційно-реабілітаційний центр «Парасолька» Закарпатської обласної ради (м. Тячів) почала роботу «Школа підтриманого проживання». Четверо підопічних закладу – двоє хлопців і двоє дівчат з тих, що пройшли відповідні навчання і підготовку, тепер удосконалюють здобуті навички у нових побутових умовах – в окремому корпусі з обладнаними кімнатами для самостійного проживання і спільним простором.
«Школа підтриманого проживання» – це важливий крок для реалізації соціальної послуги підтриманого проживання у громаді. На практиці це, з одного боку, комплекс навчальних практик, з іншого боку, – спеціально обладнана будівля з кімнатами для окремого проживання, приміщеннями спільного користування – кухня-вітальня, передпокій, санітарне приміщення, ванна кімната тощо. Усі складові простору обладнані необхідною технікою, меблями, кухонним приладдям. Кімнати нові мешканці можуть оздобити на свій смак, зокрема прикрасивши їх власними виробами з майстерень закладу, як це зробила Лариса Богар.
«Сніданки тепер готуємо самостійно, попередньо узгодивши, що то буде за страва. Нещодавно готували токан. Але за бажанням кожен може зробити собі бутерброди чи приготувати чай. Обов’язки поки не розподіляли, вирішили, що участь у приготуванні їжі, митті посуду, прибиранні помешкання беруть усі», – розповідає Лариса Каналош.
Завітавши у гості до учасників «Школи підтриманого проживання», вас точно пригостять чаєм із печивом і цукерками, а якщо встигнете на сніданок, то й пригостять смачною стравою (з цим підопічним поки що допомагає відповідальний педагог).
«Вживаємося потихеньку», – каже Арпад Віраг, додаючи, що простір дуже гарно сплановано і облаштовано. «І будівля гарна, надійна. Я допомагав, коли будували», – зазначає Арпад.
Після сніданку починаються заняття у майстернях і гуртках, далі усі вихованці закладу мають спільний обід, потім – вільний час на власні справи, а хтось допомагає персоналу із господарством. Після вечері можна спільно організувати дозвілля, обговорити плани і меню сніданку на наступний день, і тут теж потрібно формувати спеціальні навички комунікації і взаємодії в межах загального простору. Але можна і побути наодинці, читаючи, займаючись творчістю, спілкуючись у соціальних мережах тощо.
Раніше у Центрі «Парасолька» було запроваджено дні самостійності – щосереди підопічні опановують кулінарну майстерність, займаються побутовими справами: перуть, прасують, прибирають… Варто додати, що загалом молоді люди з інвалідністю, які проживають у закладі, залучені до його благоустрою і облаштування власних кімнат. Кожен обирає напрям зайнятості відповідно до власних уподобань: хтось допомагає співробітникам із худобою, хтось – у теплиці, іншим подобається доглядати за квітниками тощо. Черговий етап передбачає не лише удосконалення побутових навичок, але й здобуття нових – з фінансової грамотності, планування дня, вибору форми дозвілля, у тому числі спільного із сусідами у «Школі підтриманого проживання».
Бачення формату Школи, її концепція формувалися спільно керівництвом Центру «Парасолька», фахівчинями Комітету медичної допомоги в Закарпатті та членами Асоціації «Парасолька», які мають досвід ефективних трансформацій соціальних закладів у Швейцарії.
«Ще 18 років тому, коли Комітет разом із партнерами планував будівництво закладу у Тячеві та його подальшу розбудову, обговорювалися перспективи створення на базі Центру «Парасолька» різних сервісів для людей з інвалідністю, доступ до яких мали б мешканці усієї громади. Цього року «Парасольці» виповнилося 15 років, і під її дахом вже функціонують відділення раннього втручання (з 2019 р.), відділення надання соціальних послуг (2022 р.), а тепер і «Школа підтриманого проживання». Але й це ще не все, адже до відкриття готуємо інклюзивну кав’ярню-кондитерську. Щоб зміцнити потенціал закладу, Комітет медичної допомоги в Закарпатті восени встановив там потужну сонячну електростанцію – це частина нашого проєкту «Гібридні рішення», який реалізуємо в Україні спільно з міжнародною організацією «Електрики без кордонів» за фінансової підтримки МЗС Франції», – зазначає директорка Благодійної організації «Благодійний фонд «Комітет медичної допомоги в Закарпатті» Наталія Кабацій.
Нагадаємо, що у Вільшанському дитячому будинку-інтернаті, яким багато років опікується Комітет, теж готується до відкриття «Школа підтриманого проживання», а тамтешня Інклюзивна кафе-кондитерська «Косиця» 19 грудня відзначить свою першу річницю. Корпус для нового відділення капітально відремонтовано у рамках проєкту «Покращення захисту дітей у надзвичайних ситуаціях в Україні шляхом надання безпечних притулків, забезпечення продуктами харчування та непродовольчими товарами, а також психосоціальної підтримки», який Комітет медичної допомоги в Закарпатті реалізує за підтримки «terre des hommes Deutschland e.V.» та фінансування Федерального міністерства закордонних справ Німеччини.